Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Porady i wskazówki

Porady jak prawidłowo dobrać stanik

 

Dobór prawidłowego rozmiaru biustonosza jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz wygody. Z ostatnich badań wynika, że przerażająca większość z nas nosi źle dobrany biustonosz. Najczęściej są one za szerokie pod biustem i mają  za małe miseczki. Prowadzi to do bólów kręgosłupa, obwisłych piersi, rozstępów itp. Aby prawidłowo dobrać biustonosz, zmierz się dokładnie. Obwód pod biustem powinien być mierzony ciasno, na wydechu, pomiar zaokrąglamy w dół (jeżeli pomiar wyszedł np. 76 cm to spróbuj stanik co najwyżej 70 w obwodzie). 

  Aby ustalić swój idealny rozmiar biustonosza zacznij od ustalenia obwodu pod biustem.

 Zmierz się dokoła klatki piersiowej w linii biustonosza. Linia pomiaru powinna być prosta, a miara nie może z tyłu podchodzić do góry. Pamiętajmy by mierzyć się bardzo ciasno.

 Następnie zmierz się poziomo dokoła najszerszego punktu piersi. Odejmij obwód biustu od obwodu pod biustem i otrzymana różnica to rozmiar miseczek.

. Obwód biustonosza powinien przylegać ściśle do ciała, ale nie może krępować ruchów ani powodować uczucia „braku powietrza”. Ponieważ aż 80% podtrzymania i podpory piersi zależy od obwodu, ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru biustonosza.

Zacznij od sprawdzenia ramiączek. Powinny leżeć równolegle do siebie, ewentualnie układać się lekko w literę V. Jeżeli kąt między nimi jest zbyt ostry, najprawdopodobniej obwód biustonosza jest na ciebie za mały i za bardzo rozciąga się na ciele. Aby sprawdzić czy obwód nie jest za duży, zobacz jak układają się fiszbiny i zapięcie.

Rozmiar jest dobry jeśli fiszbiny leżą na ciele i tył biustonosza nie podnosi się do góry. Jeśli je odwrotnie - wybrałaś biustonosz z zbyt dużym obwodem.

 Zwróć też uwagę na zapięcie, które musi znajdować się pod łopatkami, dokładnie na linii biustu. Jeżeli biustonosz jest luźno zapięty i zapięcie podnosi się przy podciąganiu ramiączek to również oznacza, że obwód jest za duży.

 Jeżeli obawiasz się, że założenie ciaśniejszego obwodu spowoduje pojawienie się „fałdek”, spróbuj umieścić tył biustonosza ok. 2 cm niżej niż przód, w węższej partii pleców.

Jeżeli uważasz, że masz „fałdki” po bokach - wybieraj modele z szerokimi bokami, które przytrzymają te fragmenty ciała.

 Oceniając biustonosz zwróćmy też uwagę na to jak układają się fiszbiny. Powinny leżeć zaraz pod piersiami, w naturalnym załamaniu, a nie na żebrach, gdzie klatka piersiowa jest węższa. Jeżeli fiszbiny leżą niżej, oznacza to, że nosisz za mały obwód i za małą miseczkę. Jeśli natomiast czujesz, że fiszbiny wrzynają się w pierś, miseczka, którą nosisz, jest za mała.

 O tym, że biustonosz jest dobrze dobrany świadczy też to jak układa się środek biustonosza.

- Środek biustonosza powinien przylegać do klatki piersiowej. Jeżeli tak nie jest oznacza to, że miseczki biustonosza są za małe. Piersi nie mieszczą się w miseczkach i „odpychają” łącznik a nawet fiszbiny od klatki piersiowej.

Innym sygnałem, że miseczki są zbyt małe jest efekt „wylewania się” piersi. Gdy wystają ponad miseczkę lub na bokach, powinnaś sięgnąć po biustonosz z większym rozmiarem miseczki. Jeśli natomiast miseczka jest zbyt duża tworzą się na niej załamania, a materiał zapada się. Może się też zdarzyć tak, że biustonosz leży idealnie, za wyjątkiem miejsca, gdzie wszyte są ramiączka. Co robić?

- Oznacza to, że ten model biustonosza jest dla ciebie zbyt zabudowany na górze. Budowa klatki piersiowej jest inna u każdej kobiety, i niektóre z nas wyglądają lepiej w biustonoszach typu balkon niż tych bardziej zabudowanych.

 1. Środek biustonosza(łącznik) ściśle przylega do ciała

2. Fiszbiny leżą bezpośrednio na ciele, a ich końcówki skierowane są do środka pachy, okalają całą pierś, znajdują się w naturalnych zagłębieniach pod piersiami

3. Ramiączka przylegają do ciała i nie wrzynają się w ramiona

4. Całe piersi mieszczą się w miseczkach - nic nie „wypływa” górą ani bokami

5. Obwód biustonosza znajduje się pod łopatkami, na tej samej wysokości z każdej strony, tył nie podjeżdża do góry

6. Ramiączka biustonosza są do siebie równoległe lub układają się w kształcie litery V. Ramiączka są lekko napięte, ale nie wpijają się w ramiona. Ramiączka przylegają do ciała i nie wrzynają się w ramiona

7. Obwód jest dopasowany, przylega ściśle.

 

PRAWIDŁOWO DOBRANY BIUSTONOSZ

 Dobry biustonosz to nie tylko rozmiar ale również model dopasowany do rodzaju sylwetki i potrzeb Klientki. 
Firmy oferują bogatą gamę modeli bielizny dla Pań z większym i mniejszym biustem.

 Jak dopasować biustonosz?

 Każdy biustonosz powinien mieć idealnie dopasowany obwód - rozmiar pod biustem, miseczki i długość ramiączek.

 Krok 1    Sprawdź obwód biustonosza!
Zmierz się dokładnie pod biustem, a następnie (odejmując kilka centymetrów) zaokrąglij wynik w dół. Np. przy wymierzonym obwodzie 84cm pod  biustem wybieramy rozmiar 80.
To jest Twój obwód biustonosza. Pamiętaj jednak, że to jak będzie leżał Twój biustonosz jest uzależnione także od ilości tkanki tłuszczowej i ułożenia żeber.
Dobry biustonosz nie przesuwa się ku górze w kierunku karku i dobrze podtrzymuje piersi.

 Krok 2    Sprawdź rozmiar miseczki!
Dobieraj rozmiar tak długo aż znajdziesz idealnie dopasowany obwód i miseczkę obejmującą całą pierś. Jeśli pierś jest wyraźnie podzielona krawędzią stanika, pod pachami widzisz fałdki ciała lub miseczki deformują piersi, spychając je na boki to znaczy, że miseczki biustonosza nie zostały dobrane prawidłowo.
Dobry biustonosz to taki, w którym miseczki obejmują całą pierś, biust jest łagodnie zaokrąglony, a kształt piersi tworzy jednolitą płynną linię.

 Krok 3    Sprawdź ramiączka!
Pamiętaj, że podstawą dobrego podtrzymania biustu jest idealnie dopasowany obwód biustonosza, a ramiączka stanowią tylko jego uzupełnienie.
Dobry biustonosz to taki, w którym ramiączka są lekko napięte, nie zostawiają śladów na skórze i nie spadają z ramion.

Nie istnieje jeden uniwersalny i zawsze pasujący na daną osobę rozmiar biustonosza. Staniki różnią się rozciągliwością obwodów, wielkością miseczek, czy rodzajem fiszbin. Ponadto w różnych krajach są stosowane różne metody oznaczania rozmiarów biustonoszy.

W Polsce rozmiar biustonosza jest określany za pomocą kombinacji liczb i liter. Liczba np. 75, 80, 85 oznacza obwód biustonosza, a litera np. A, B, C rozmiar miseczki. By prawidłowo określić rozmiar biustonosza należy zmierzyć obwód pod biustem i w biuście.
Obwód w biuście - to obwód klatki piersiowej mierzony w najszerszym miejscu biustu (przez środek biustu)
Obwód pod biustem -  to obwód klatki piersiowej mierzony (ciasno) bezpośrednio pod piersiami.

Polskie standardy określają obwód biustonosza co 5 centymetrów i dlatego dostępne w sklepach rozmiary to 65, 70, 75, 80 itd. Różnice pomiędzy rzeczywistymi a ustalonymi przez polskie normy obwodami klatki piersiowej, w postaci przedziałów określa tabela rozmiarów.


CECHY ŹLE DOBRANEGO BIUSTONOSZA:

  • ramiączka wpijające się w ciało i zostawiające różowe pręgi,
  • fiszbina odstająca od mostka (można to sprawdzić, podnosząc ręce ku górze - stanik nie powinien odstawać do ciała),
  • "wylewający się" z góry miseczki biust oraz/lub po bokach (przy pachach,
  • pas obwodu przesuwający się ku górze (na plecach).

CECHY PRAWIDŁOWO DOBRANEGO STANIKA:

  • Linia piersi w biustonoszu musi być jednolita - krawędź miseczki nie może „dzielić” piersi na pół.
  • Ramiączka powinny być wygodne i nie wpijać się w ciało - optymalna długość ramiączek to taka, kiedy jesteśmy w stanie swobodnie wsadzić pod ramiączko dwa palce dłoni.
  • Fiszbiny powinny przylegać do klatki piersiowej, a biustonosz pozostać na miejscu nawet po uniesieniu rąk.

        Miseczki nie powinny się marszczyć i nie powinno być pustej przestrzeni zarówno pomiędzy             piersiami a fiszbinami, jak i na górze miski.

  • Pas obwodu powinien być ścisły, ale wygodny, powinien układać się poziomo, nie przesuwając się w górę na plecach.

Na co - prócz wymiaru - zwracać uwagę, kupując stanik?

Kupując biustonosz, powinnyśmy zwrócić uwagę na konstrukcję biustonosza. I w tym aspekcie przyda się pomoc brafitterki. Dla przykładu konstrukcja full cup świetnie sprawdzi się dla nieco “zmęczonego” biustu. Model balconnet bardziej uwydatnia biust i unosi go ku górze. Konstrukcja z niskim mostkiem, tzw. plunge, świetnie modeluje dekolt, więc jest dedykowany do bardziej wyciętych kreacji. Biustonosz z panelem bocznym, tzw. side support, jest odpowiedzialny za maksymalne ściągniecie biustu do środka.

Konstrukcji biustonosza jest mnóstwo - oczywiście staramy się dobrać tę odpowiednią do naszego kształtu biustu, aczkolwiek ważne są również preferencje.Kobietom zależy na różnych efektach: jedna lubi maksymalne zebranie oraz efektowne uniesienie piersi, inna woli biust optycznie pomniejszyć i zastosować konstrukcję tzw. minimizera.  

 BIELIŹNIANE ABC

 Bardotka - model biustonosza rozsławiony przez Brigitte Bardot w latach 50. Specjalny krój, podszycie silikonem umożliwia noszenie biustonosza bez ramiączek. Idealny model do sukienek i bluzek z odkrytymi ramionami.

 Biustonosz - część garderoby damskiej, której celem jest podtrzymywanie, modelowanie i eksponowanie biustu. Prawidłowo dobrany biustonosz nie tylko koryguje i podkreśla sylwetkę, ale również wpływa na zdrowie naszych piersi i kręgosłupa.

 Figi - klasyczna, dolna część bielizny damskiej zakrywająca całe pośladki.

 Fiszbiny - celem fiszbiny jest wzmocnienie konstrukcji biustonosza. Dzięki fiszbinom materiał nie zwija się. Dzisiaj fiszbiny są wykonane z tworzyw sztucznych o dużej wytrzymałości. Bielizna z fiszbinami powinna być prana ręcznie.

 Gorset - część bielizny damskiej sięgająca talii z fiszbinami i odpinanymi ramiączkami. Może mieć również odpinane paski do pończoch.

 Konstrukcja biustonosza (model)- sposób wykonania biustonosza od strony konstrukcyjnej. Każda konstrukcja jest inna, przeznaczona do innego biustu i spełnia inne oczekiwania.

 Miseczka - jeden z elementów konstrukcyjnych biustonosza bezpośrednio przylegający do piersi. Miseczka, żeby dobrze spełniała swoją funkcję nie może być ani za mała, ani za duża.

 

Miseczka bezszwowa - miseczka bez szwów, modelowana pod wpływem ciepła i wysokiego ciśnienia. Zaletą tego typu miseczek jest to, że nie odbijają się pod ubraniem.

 Obwód pod biustem - jeden z wymiarów istotnych do oznaczenia prawidłowego rozmiaru biustonosza. Obwód mierzymy stojąc z opuszczonymi rękami pod biustem. Wielkość obwodu w centymetrach daje nam rozmiar pod biustem np. 65, 70, 85, 90.

 Push-up - typ biustonosz, który dzięki kieszonce i możliwości umieszczenia w niej poduszek optycznie powiększa biust. Idealna propozycja dla Pań z mniejszym biustem.

 Ramiączka - dobrze wyregulowane ramiączka są dopełnieniem prawidłowo dobranego biustonosza. Zbyt długie ramiączka będą spadały, natomiast zbyt krótkie mogą powodować podnoszenie się obwodu biustonosza z tyłu i mogą wrzynać się w ramiona. Ramiączka są dostosowane do rozmiaru biustonosza, im większy rozmiar tym szersze ramiączka. Bardzo często oryginalne ramiączka sa odpinane, dzięki czemu można je wymieniać.

 JAK DBAĆ I PRAWIDŁOWO PRAĆ BIELIZNĘ

 Jeśli chcesz by Twoja bielizna zawsze wyglądała jak w dniu zakupu, koniecznie przed pierwszym praniem sprawdź oznaczenia na metkach oraz zawsze przestrzegaj poniższych zasad:

 - zastosuj się do  zaleceń konserwacyjnych – znajdziesz je na metkach wszytych od wewnętrznej strony bielizny; 
- jeśli na etykiecie znajdziesz zalecenie „prać ręcznie” używaj specjalnych płynów do delikatnych włókien;
- nigdy nie susz biustonosza w suszarce bębnowej;
- jeśli Twój biustonosz można prać w pralce - pamiętaj by wkładać do pralki zapięty biustonosz, wcześniej jednak nie zapomnij go włożyć do specjalnego woreczka;

 Na metkach Twojej bielizny znajdziesz kilka oznaczeń dotyczących wymaganej temperatury prania i prasowania. Sprawdź, czy wiesz co oznaczają i przestrzegaj tych zleceń.

 

- pranie ręczne 

- maksymalna temperatura 40˚C


- maksymalna temperatura prania 30˚C
- proces łagodny


- nie stosować bielenia/bez bielenia


- nie stosować suszenia w suszarce bębnowej


- nie prasować


- nie czyścić chemicznie

Oznaczenia dotyczące bielizny nocnej:


- prasowanie przy maksymalnej temperaturze dolnej płyty 110˚C



- prasowanie przy maksymalnej temperaturze dolnej płyty150˚C

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl